כיוון פסנתרים

כיוון פסנתרים - כיוון פסנתרים כפול

כאמור, כיוון פסנתרים הוא מתיחה של מיתרי הפסנתר העשויים מפלדה לתדירות הנכונה, על מנת שהם ישמיעו את הצליל הנכון והמדוייק.
המתח השורר על כל אחד ממיתרי הפסנתר הוא כ- 100 ק”ג, ובסך הכל, במצטבר על 200 מיתרי הפסנתר שורר מתח עצום של עשרות אלפי קילוגרמים.
לעיתים, ולאחר שהפסנתר לא כוון במשך תקופה ארוכה, המתח על המיתרים נרפה, והוא נמוך במיוחד. כתוצאה מכך, במקום 100 ק”ג של מתח על כל מיתר, המתח השורר על כל מיתר הוא כחצי מכך, 50 ק”ג. לפעמים, המיתר רפוי אף בטון שלם (!) מתחת לטון האבסולוטי, וה”נכון”.
במלים פשוטות, הצליל אותו הפסנתר מפיק הוא פשוט לא הצליל הנכון, ולמעשה, אתם “רוקדים על רצפה עקומה” והפסנתר פשוט לא משמיע את הצליל הנכון. 
כך, במקרה שרציתם לחזור ללמוד לנגן אחרי שנים ארוכות או שהילד או הילדה רק התחילו לנגן, לא זו בלבד שאתם מפספסים את הפוטנציאל של הפסנתר, אלא אף גורמים לנזק. האוזן מתרגלת לשמוע צליל שאינו נכון, ואתם עלולים להתרגל לכך כבר בתחילת הדרך.
לכן, במקרה שמכוון הפסנתרים מתרשם כי המתח על המיתרים נמוך מאוד, הוא ימליץ לכם לכוון את הפסנתר כיוון פסנתרים כפול:
הכיוון הראשוני הוא מעין “עזרה ראשונה” לפסנתר ונועד לקבע את המיתרים בתדירות הרצויה והנכונה, “להרגיל” את המיתרים למתח הנכון לאחר תקופה ארוכה בהם היו רפויים. לאחר פרק זמן נוסף שנקבע בין היתר כתלות בחוזק ברגי הכיוון של הפסנתר ובעמידותם של המיתרים, מתבצע כיוון נוסף לפנסתר.
הכיוון השני, מיועד לכיוון הסופי והמדוייק, ה- Fine-tuning, ובסופו, הפסנתר אמור להחזיק את הכיוון ואתם תוכלו להנות מצליל מדוייק.
במהלך כיוון הפסנתרים הכפול, וכתוצאה מהמתח המופעל על המיתרים לאחר תקופה ארוכה בה הפסנתר לא כוון, קיימת אפשרות שמיתרים עלולים להקרע במהלך הכיוון.
לכן, מומלץ לשאול את מכוון הפסנתרים לפני ביצוע הכיוון. מכוון הפסנתרים בוחן את חוזקם של המיתרים ואת עמידותם לפני כיוון הפסנתר, ובהתאם לכך ממליץ על דרך טיפול ראויה.
מאיר שמואל, מכוון פסנתרים מומחה ישמח לסייע לכם בכיוון הפסנתר. צרו קשר עוד היום לייעוץ ראשוני ללא כל התחייבות.
 
מכוון פסנתרים

הפסנתר מזייף וכבר לא נשמע כמו פעם? מעוניינים לתאם כיוון מדוייק לפסנתר שלכם?

השאירו כאן פרטים ואנו ניצור איתכם קשר עוד היום!