מכוון פסנתרים

מכוון פסנתרים - תפקידו

מכוון הפסנתרים אחראי על ביצוע אומנות כיוון הפסנתר בה הוא מותח את מיתרי הפסנתר לתדירות הרצויה זאת על מנת שהפסנתר ישמיע צלילים מדוייקים, בכדי להפיק צליל נכון.
לרוב, מכווני הפסנתרים פועלים במספר שיטות על מנת להגיע לידי כיוון פסנתרים אידיאלי:
1. כיוון באמצעות קולן: 
הקולן מיוצר מממתכת וצורתו כצורת מזלג בעל שתי שיניים מוארכות (כמו בכותרת של עמוד זה). 
הקולן מתוכנן כך שהוא ישמיע צליל אבסולוטי, בתדר אחד אשר נקבע מראש בעת יצורו. כדי להפיק את הצליל מהקולן יש להכות בעזרתו על חפץ קשה ולהמתין מספר שניות עד שהצליל מתייצב. מכיוון שהצליל המופק הוא בעוצמה נמוכה יחסית, נהוג להצמיד את הקולן למשטח המשמש כתיבת תהודה (רמקול) זאת לצורך לצורך הגברת הצליל. 
2. כיוון באמצעות טיונר: 
הטיונר הוא מכשיר חשמלי אשר קולט את גלי הקול, ומציג אותם על גבי צג. כך, בדומה לקולן, המכוון יכול לקבל אינדיקציה האם המיתר נמצא בתדר הנכון, ובהתאם לכך, האם הוא משמיע את הצליל הנכון, או שמא המיתר נמוך ו/או גבוה מהתדר הרצוי, ובהתאם לכך, למתוח או להרפות את מיתרי הפסנתר.
3. כיוון באמצעות אוזן:
למרות כל האמור, וחרף כל המכשור והתקדמות הטכנולוגיה, האוזן האנושית היא עדיין ה”מכשיר” הטוב ביותר והאמין ביותר. לא נלאה אתכם בפרטים, אך כתוצאה מחישובים מתמטיים מסובכים, גם הכיוון של הטיונר ו/או הקולן הוא לא כיוון מדוייק, ובסופו של יום הם משמשים כמכשירי עזר בלבד.
  
בסופו של דבר, האוזן של מכוון הפסנתרים, אשר שמעה מאות ואלפי פסנתרים היא כלי הכיוון המדוייק ביותר לפסנתר שלכם. בהתאם לכך, ובתיאום עם עוצמת המתיחה של המיתר, מיומנות אשר נקנית למכוון הפסנתרים לאחר זמן רב ולאחר תרגול ארוך, קובע המכוון את גובה ואיכות הצליל הסופיים של הפסנתר.

הפסנתר מזייף וכבר לא נשמע כמו פעם? מעוניינים לתאם כיוון מדוייק לפסנתר שלכם?

השאירו כאן פרטים ואנו ניצור איתכם קשר עוד היום!